Ukraynalılar Hızla Bu Altcoin’den Satın Alıyor: Savaş Primi Var!


Finans 28 Şubat 2022 153 views 0 Yorum

Ülkenin merkez bankası tüm dijital ödeme işlemlerine sınırlamalar getirmeye başladığından, Ukrayna sakinleri kripto para birimlerine geçiyor. Çok sayıda savaş mağduru, “güvenli liman” arayışını Blockchain tabanlı stablecoin ve altcoin/token’ler ile karşılıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Kuna borsası, bu altcoin için %5 savaş primi veriyor

Raporlara göre, Tether’in USDT stablecoin’i şu anda Ukrayna’nın önde gelen kripto borsası Kuna’da %5 primle işlem görüyor. Ukrayna merkez bankası, mevcut ihtilaf nedeniyle perakende banka şubelerinde döviz basımını durdurdu. Ayrıca ülkenin nakit transfer sistemini de kısıtladılar. Sonuç olarak, Ukraynalılar günlük işlemleri için kripto para birimine güvenmeye başladı. Kuna CEO’su Michael Chobanian, Ukrayna’nın yerel para biriminin değerinin düşük olduğunu ve finans sektörüne olan inancın erozyona uğradığını belirtti. Açıklamamalarının bir kısmında şu ifadeler yer aldı:

Bireylerin büyük kısmının kripto para birimini kullanmaktan başka seçeneği yok.

Ayrıca Rusya’nın askeri müdahalesinin ardından Ukrayna, Bitcoin ve Ethereum üzerinden büyük bağışlar topladı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik son saldırganlığını kınayan eleştiriler yapıyor. Ülkeye destek olmak için Buterin’in desteklediği bir bağış kampanyası:

Rus kullanıcıların engellemesi için kripto para borsalarına çağrı yapıldı

27 Şubat Pazar günü, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, yerel kripto para borsalarının Rus kullanıcılarının hesaplarını kısıtlaması gerektiğini tweet’ledi:

Bütün büyük kripto para borsalarının Rus adreslerini yasaklamasını istiyorum. Rus ve Belarus liderleriyle ilişkili adreslerin yanı sıra normal kullanıcıları da kesintiye uğratmak çok önemlidir.

Ancak bazı piyasa analistleri, bu durumda Rus halkını hedef almanın adaletsiz olacağını iddia ederek bu çağrıya reddediyor. Geçen hafta, Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya bir dizi yaptırım uygulandı. Devam eden şiddet sırasında, kripto para birimleri merkezde sahne aldı. Rusya bile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bir varlık sınıfı olarak yasallaştırmayı düşünüyordu. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle kripto para biriminin küresel finansal ekosistemde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar