Vitalik Buterin’den Şaşırtan Ethereum Açıklaması: Daha Fazlası Asla!


Finans 9 Şubat 2022 118 views 0 Yorum

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH)’un muhtemelen daha hızlı almayacağını açıkladı. Ethereum’un kurucu ortağı, ağın neden daha hızlı olamayacağını açıkladı. Buterin’in açıklamalarının ayrıntıları Kriptokoin.com’da.

Ethereum ortağından şaşırtan açıklama

Buterin’e göre, Proof-of-Work veya Proof-of-Stake block süresinin azaltılması, ademi merkeziyetçilik ve ağ güvenliği açısından sonuçlar doğuruyor. Bazı Ethereum meraklılarını rahatsız edebilecek bir yorumda Vitalik Buterin, Ethereum’un asla şimdi olduğundan daha hızlı olamayacağı görüşünü dile getirdi. Blok süresini azaltmanın, “güvenlik ve ademi merkeziyetçilik” ile ilgili sakıncalar tarafından kısıtlandığını açıkladı.

Blockchainle ilgili çoğu problemde olduğu gibi, bir değişkeni (örneğin hız) optimize etmek, muhtemelen bir başkasının (örneğin ağ güvenliği) pahasına olacaktır. Hız (blok süresi) ve ademi merkeziyetçilik/güvenlik, bir ağın Proof-of-Work veya Proof-of-Stake olmasına bakılmaksızın, farklı nedenlerle de olsa mevcuttur. Proof-of-Work ile Buterin’e göre “temel sorun,” blok zamanının yerleşik rastgeleliğidir. Ethereum’un ortalama blok süresi 13 saniye olabilir, ancak bu, noktaya her 13 saniyede bir bloğun yazıldığı anlamına gelmez. Buterin, yeni bir bloğun, sonuncunun onaylanmasından yalnızca bir saniye sonra onaylanma şansı olduğunu açıklıyor. Bu olduğunda, daha iyi ağ bağlantısına sahip madencinin bir sonraki bloğu ilk yayma olasılığı daha yüksektir. Blok sürelerini azaltmak bu sorunu daha da kötüleştirir.

Buterin’e göre, blok sürelerini azaltmak, birçok imzanın blockchainden dışlanmasına neden olacak ve “yüksek derecede merkezileşmiş aktörler” orantısız ödüller elde etmek için giderek daha elverişli pozisyonlarda olacaktır. Bu nedenle Buterin, gelecekteki yükseltmelerin “slot başına süre”de anlamlı bir azalma oluşturmayacağı ve hızlı onay gerektiren uygulamaların kanallara veya toplamalara dayanması gerekeceği sonucuna varıyor. Diğer Katman 1 zincirlerinin geliştiricileri de Twitter’daki tartışmaya katıldı. Avalanche‘ı geliştiren Ava Labs’ın kurucusu Emin Gün Sirer, Buterin’e tweet atarak, Sirer’in fikir birliğini darboğaz haline getirdiğini söylediği zincir parametreleri seçimlerinden dolayı onu eleştiriyor gibi görünüyor. Buterin yanıt verdi ve Sirer’e “dürüst olmamayı bırakmasını” söyledi ve geçmişteki fikir birliğinin darboğazı oluşturmadığına ilişkin iddialarının gecikmeden ziyade bant genişliğine atıfta bulunduğunu açıkladı.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar