WordPress AMP Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?


Seo Çalışmaları 14 Mayıs 2022 109 views 0 Yorum

WordPress AMP Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress AMP kurulumu, önemli yapıdır. AMP kurulumu yapılmış olan siteler, Google tarafından daha ön plana çıkarılmaktadır. Bu yıl itibariyle de Google için AMP, SEO kritlerleri arasında üst sıralara çıkmaktadır. Peki WordPress AMP kurulumu nasıl yapılır? Kurulum yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bu ve WordPress AMP hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

WordPress AMP
AMP Nedir?

Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına geliyor. Tanımdan da anlayacağınız üzere mobil sayfaların en hızlı biçimde kullanıcılara sunmak amacını gütmektedir. Günümüzde internet kullanımı en çok mobil cihazlardan sağlanmaktadır. Bu durumu göz önüne alacak olursak mobil sayfaların ne kadar önemli olacağını da tahmin edebiliriz.
Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan arama motoru elbette ki Google ’dır. AMP sayesinde hızlı açılan sayfalara verdiği önemde artmaktadır. AMP, mobil ziyaretçilere görüntülenecek olan sayfaların hızlı açılması ve tasarımda sade olmayı temel almaktadır. Özellikle son zamanlarda AMP ’nin değeri önemli ölçüde arttı. Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress, AMP ’yi ilk günlerden beri resmi olarak destekledi. Bu destek ile AMP kolay bir şekilde sitelere entegre edilebilmektedir

WordPress AMP Kurulumu

Hitap edilen kitle ve çalışılacak olan sektör ne olursa olsun AMP kurulumu gerçekleştirmek için ilk önce Automatic tarafından yayınlanan WordPress AMP eklentisi kurulmalıdır. Eklentinin kurulmasından sonra Mobil Sayfalar sitemine geçiş başlamış olacak. Eklenti aktif edildikten sonra WordPress yönetim panelinde AMP eklenti ayarları sekmesi de aktifleşecektir.
Artık siteniz AMP sayfalarındaki renk, etiket ve kategori düzenini değiştirebilirsiniz. Bun lar dışında ki tüm düzenlemeleri AMP eklentileri AMP otomatik olarak düzenlemektedir. Bu sayede site yöneticisinin ekstra çaba harcamasına gerek kalmayacaktır. Bazı durumlarda AMP sayfaları için sektör ve hitap edilen kitlelere göre düzenlemeler değişebilir. Bunun için geliştirilmiş bir eklenti mevcuttur. AMP for WP yani Accelerated Mobil Pages for WordPress.
Eklenti ile ilgili bir diğer konu dil desteğidir. Bu eklenti Türkçe dil desteğine sahip değildir. Buna rağmen ayarlar bölümünün oldukça pratik bir biçimde hazırlanmış olması kolaylıkla kullanmanızı sağlamaktadır.

Genel Ayarlar

AMP for WP eklentisi birçok farklı ayar seçeneğine sahiptir. Öncelikle genel ayarlarından bahsedelim. General yani genel bölümünde, logo, özel logo boyut ayarlanması ve sayfa AMP desteği gibi ayarların bulunduğu kısımdır. Logo için genelde boyut 190×36 ve katları şeklinde olur. Fakat özel bir logo yapmak istediğiniz zaman genel ayarlarda bulunan kısımdan rahatlıkla yapabilirsiniz. Genel ayarlarda yer alan “AMP on Pages” bölümü de oldukça önemlidir. İsminden de anlayacağınız gibi sitede yer alan yazılar ile beraber, sayfaların AMP olarak mobil tarafta gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlamaktadır. Sayfaların AMP desteği sunmasını isterseniz bu bölümü “ON” yani etkileştirmeniz yeterli olacaktır.

WordPress AMP

Ana sayfa AMP Ayarları

Eklenti de yer alan ikinci ayar sekmesi “HOMEPAGE” yani ana sayfadır. Bu kısımdaki “HOMEPAGE SUPPORT” ile birlikte ana sayfanızın da AMP destekli hale getirebilirsiniz. Yine bu bölümde yer alan “OVERRİDE HOMEPAGE THUMBNAİL SİZE” ile ana sayfada yer alan içeriklerin öne çıkarılan görsellerin boyutlarını kişiselleştirmeniz mümkündür. Ve bu sayfada yer alan “FRONT PAGE” ile öne çıkan sayfa ayarlamasını da yapabilirsiniz.

Google Analytics Ayarları

WordPress AMP‘nin yanı sıra AMP for WP eklentisi ile kişisel Google Analtyics izleme kodunu kullanmanız mümkündür.
Hatta sadece Google Analtytics izleme kodu değil, AMP sayfaları için, Segment, Piwik, Quanstract Measuremen Analtytics ve somScore kodlarını kullanabilirsiniz.

Tasarım Ayarları

Eklentinin ayarlar kısmında “DESİGN” yani tasarım bölümü de yer almaktadır. Resmi WordPress AMP eklentisi ile birlikte çalışmaktadır. Anlık renk ve diğer tasarım değişikliklerini uygulyabilmek için “LAUNCH POST BUILDER” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

SEO Ayarları

Beşinci ayar olan SEO ayarları, özel ayar yapmak istemeyenler için büyük bir kolaylık sağlar. Yoast ve All in One SEO Pack eklentilerinden biriyle aktif hale getirerek tüm AMP SEO ayarlarının Yoast ve All in One SEO Pack eklentileri ile aynı hale getirebilirsiniz.

Menü Ayarları

Bu eklenti, AMP sayfalarında kullanılan veya kullanılacak olan menülerin ayarlanmasını da sağlar. AMP sayfalarında görünmesini istenilen menülerle alakalı düzenleme yapmak mümkündür. Hatta AMP özel menü ayarlaması yapma imkanını da sunmaktadır.

Adsense Ayarları

Malesef bu ayar resmi olarak sunulmuş olan WordPress eklentisi ile birlikte yapılamamaktaydı. Bu konu büyük bir sorun oluşturmaktaydı. AMP for WP ile bu sorun ortadan kalkmaktadır. Önceden belirlenen bölümlere Adsense reklam boyutlarını yerleştirebilirsiniz. “ADVERTİSEMENT” yani reklam ayarlarından , boyutu ve reklam kodu ile en fazla tane reklam vermek mümkün hale gelmektedir. Şuan bu seçeneği sadece Google reklamları için kullanabilirsiniz.

WordPress AMP

Yazı Ayarları

“SINGLE” adı altında, bazı haber ve yazı ayarlarını yapmanız mümkündür. “Sticky Social Icons”, sosyal paylaşım ağları ikonlarının, “yapışkan” özelliği ile her zaman sayfada kalması sağlanır. “Next-Previous Links”, içeriklerden önce veya sonra gelen makalelere, yazının altından link verilmesi sağlanır. “Show Post Modified Date”, yazının veya haberin, ne zaman güncellendiğine ilişkin tarih bilgilerinin, üst kısımda görünmesini sağlanır. “Show Related Post from”, eklenti ile birlikte, yazıların veya haberlerin altında alakalı diğer içerikler bölümü yer alır. Bu bölümün etiket yada kategori olarak çalışmasını belirler. “Number of Related Post”, bu ayarla ilgili içerikler bölümünde kaç adet içerik görüntüleneceğini belirler.

Genel Yapı Ayarları

“STRUCTED DATA” bölümü ile AMP sayfaların genel taslağı ile ilgili ayarlamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda bu bölümde yer alan “DATA LOGO” ile Google arama sonuçlarında en üstte çıkan içeriğinize hangi logunun ekleneceğini belirler. Yine bu bölümde yer alan Default Post Imagine, öne çıkarılmış görsel olmayan içeriklere daha önce kullanılmış olan görsellerin otomatik olarak eklenmesini sağlar. Default Post Imagine Width ve Default Post Imagine Height bu görsellerin boyutlarıyla ilgili düzenleme yapar.

Diğer Ayarları

Notifications, AMP sayfalarından kullanıcıya bildirim gönderilmesini sağlamak için yapılan çalışmalar içindir. Translation Panel, AMP sayfaları, Ön tanımlaması İngilizce kelimelerden oluşur. Bu bölüm ile Türkçe karşılıklarını istenilen şekilde gösterir. Comments, İsminden anlayacağınız gibi yorumlarla alakalı ayarlamalardır. AMP sayfalarının altında kaç adet yorum görünmesini ayarlar. Disqus yorum eklentisinin AMP ile kullanılmasını sağlar.

Gelişmiş AMP Ayarları

Archive page Support, AMP desteğinin arşiv sayfalar için kullanılmasını sağlar. Mobile Redirection, mobil cihazlar aracılığıyla siteye giriş yapıldığında siteye ait bütün linkleri AMP sayfalara yönlendirir. Link to Non-AMP page in Footer, AMP sayfaların, mobil uyumlu görünüme yönlendirilmesi için link kullanılmasını sağlar.
Enter HTML in Header – Enter HTML in Footer, AMP faylarındaki Header ve Footer bölümleri için, özel HTML kodları eklemenizi sağlar.

Neden Kullanılmalıdır?

WordPress AMP ile ilgili neredeyse tüm detayları verdik. Şimdi aklınızda oluşan bir diğer soru ise “Neden bu eklentiyi kullanmalıyım?” olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google, mobil arama sonuçlarını dikkatle inceliyor ve üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştiriyor. Bundan dolayı SEO kriterleri arasına AMP‘nin de eklenmesi neredeyse zorunlu hale geliyor. Haber sitelerinde AMP sayfaların en üst sıralarda yer aldığını incelemeler sonucunda görebilirsiniz. Diğer sitelerde AMP sayfaları aynı şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. Tüm bunlar düşünüldüğünde AMP kullanımı rekabeti ciddi anlamda etkileyen bir unsurdur.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizin SEO çalışmasını yaparken backlink alımında hatalar yapmaya başlarsanız, sıralamalarınızı olumsuz...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma
Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma

Siteyi Google ’da üst sıralara çıkarmak hedeflere ulaşmak bakımından önemlidir Google ’daki sıralarınız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)
Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)

Organik Trafik Arttırma – Organik trafik: Ücretli şekilde elde edilmemiş olan trafiği ifade eder Sitenizi ziyaret...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları
İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları

İçerik pazarlaması ve SEO metin yazarlığı hakkında bilginiz olabilir, ancak içerik tasarımı hakkında bilginiz var...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar