WordPress Hız Optimizasyonu


Seo Çalışmaları 14 Mayıs 2022 100 views 0 Yorum

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress hız optimizasyonu, bir sitenin  hem ziyaretçiler hem de Google botları açısından önemlidir. Sitenizin hızlı oluşu SEO çalışmalarına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Sitenin hızının bu kadar önemli olduğunu düşünürsek donanım, yazılım ve tasarım açısından sitenin oldukça hızlı olması gerekir. Peki wordpress hız optimizasyonunu nasıl sağlarız?

Donanım, Yazılım ve Tasarım Açısında Hız Optimizasyonu

Donanım açısından hız, sitenin hosting özelliklerine bağlıdır. Sunucunun yayın yapmış olduğu ülkede olması ping süresini kısaltacağından oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir. Ram, işlemci ve cpu kullanımları gibi teknik özellikler ve kısıtlama olması sitenin hızı etkilemektedir. Herhangi bir kısıtlamanın olmaması wordpress hız optimizasyonu açısından önemlidir.

Yazılım olarak incelediğimizde, sitenin sorgu sayısı, veri tabanı ve veri işlemede ki çabukluğu hızı etkiler. Bunu düşünecek olursak basit yazılımlar sitenin hızını olumlu yönde etkileyecektir. Oldukça basit bir örnek olarak html yazılımlarını verebiliriz. Html yazılımlarında sorgu minimum düzeyde yer almaktadır.

Bir diğer nokta ise tasarım açısından hızdır. Sitenin hızı kullanılan görsellerinin boyutu, css ve xhtml sadelikleri gibi birçok tasarım unsuruna bağlıdır.

WordPress kullanılan sitelerde yazılım ve tasarım açısında birçok hız kriteri eklenti aracılığıyla oluşturulabilmektedir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Gzippy

Gzippy, sitelerin html kodlarının yaklaşık %80 oranında sıkıştırır. Böylece sitenin hızı artırmaktadır. Sitenin hızını artık arama motorları bir kriter olarak değerlendirmektedir. Bu nedenle Gzippy ’nin kullanılması olumlu sonuçlar verecektir.

Scripts Gzip

Scripts Gzip, sitede yer alan html dışı harici dosyaları sıkıştırmanızı sağlamaktadır. Css ve javascript dosyasıdır. Bu eklenti, dosya boyutlarını önemli ölçüde sıkıştırarak sitenin hızını önemli ölçüde etkilemektedir.

W3 Total Cache

WordPress oldukça etkin bir yapıya sahiptir. WordPress kullanılan siteler, etiket, kategori, yorumlar ve birçok sorgu çalıştırmaktadır. Bu sorgulamalar sunucuyu nasıl yoruyorsa kullanıcıyı da aynı ölçüde yormaktadır. Bu eklenti sayesinde sitenizin bir saniye ve hatta hızlı bir biçimde açılmasını sağlamanız mümkündür.

Wp-Optimize

Wp-Optimize veri tabanında yer alan gereksiz birçok veriyi temizleyerek sitenin hızlanmasını sağlamaktadır. Yazı sürümleri, onaylanmamış yorumlar ve spam yorumlar gibi pek çok veriyi silerek veri tabanını optimize eder.

Clean Options

WordPress sitelerde ihtiyacımıza göre birçok eklenti kullanmaktayız. Bazı durumlarda kullanılan eklentilerin yerini yenisi alırken bazen de kodlamalar aracılığıyla eklentinin yerini doldururuz. WordPress, eklentinin kaldırılması ve eklentiye ait veri tabanının silinmesinin çoğu zaman yapamaz. Bundan dolayı kullanılan ve daha sonra kaldırılan eklentiler arttıkça gereksiz veri tabanlarının sayısı da artacaktır. Bu sebebi göz önüne alırsak zamanla sitelerin hızında yavaşlama söz konusu olacaktır. Clean Options sayesinde kullanılmayan veri tabanı tablolarını tespit ederek silmeniz daha kolay olacaktır. Bu eklentiyi kullanmak önceki sıraladığını eklentilere göre biraz daha uzmanlık istemektedir.

cSprites for WordPress

cSprites for WordPress,  sistem üzerinde kullanılmış olan resimleri birleştirerek çağrılmasını sağlamaktadır. Bu eklenti sayesinde de sitenizin hızında verimlilik sağlayabilirsiniz.

Son olarak şunu söyleyebiliriz:

Bazı işlemlerin eklentiler aracılığıyla yapılması sitenizin verimliliğini artıracaktır. Aynı zamanda en verimli yol eklentiler aracılığıyla yapmak olacaktır. Fakat bazı WordPress sitelerde ise gereksiz sorgu üretilmesine yol açacaktır. Böyle bir durumda eklenti aracılığıyla sağlayacağınız verim kısıtlı bir düzeyde olacaktır. Verimliliği maksimum seviyede tutmak için bu işlemleri manuel yazılım düzenlemeleri ile yapabilirsiniz. Yazılımsal hız kriterlerini eklentisiz olarak düzenlemeniz mümkündür. Ancak bu üst seviyede bir yazılım bilgisi gerektirmektedir. Tüm bunları uygulamanın en kolay yolu eklentilerin işleyişini ve kod yapısını inceleyip daha pratik çözümler aracılığıyla yazılım içerisinde ki gerekli kısmı wordpress veya tema üzerinde uygulamaktır. Böylelikle wordpress hız optimizasyonunu sağlamış olacaksınız.

 

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizin SEO çalışmasını yaparken backlink alımında hatalar yapmaya başlarsanız, sıralamalarınızı olumsuz...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma
Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma

Siteyi Google ’da üst sıralara çıkarmak hedeflere ulaşmak bakımından önemlidir Google ’daki sıralarınız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)
Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)

Organik Trafik Arttırma – Organik trafik: Ücretli şekilde elde edilmemiş olan trafiği ifade eder Sitenizi ziyaret...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları
İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları

İçerik pazarlaması ve SEO metin yazarlığı hakkında bilginiz olabilir, ancak içerik tasarımı hakkında bilginiz var...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar