XRP ’nin ilk fiyatı ne kadardı ve Ripple ne zaman çıktı?


Finans 20 Nisan 2022 71 views 0 Yorum

XRP ’nin ilk fiyatı ne kadardı ve Ripple ne zaman çıktı?

XRP’nin ilk fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı kaç dolardı? Son dönemin popüler kripto paralarından birisi olan XRP’nin başı bir türlü beladan kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda başı SEC ile belaya giren kripto para, birçok kripto para borsasından çıkarıldıktan sonra değeri de bir hayli düştü. Buna rağmen, kripto paralar arasında hala yerini korumaya devam ediyor. XRP, yazıyı hazırladığımız 07 Mayıs 2021 tarihi itibariyle 57 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan kripto para; 1,63 dolardan piyasalarda işlem görüyor. Market büyüklüğünün bu denli yüksek olması sebebiyle piyasa değeri bakımından 5. sırada yer alıyor.

Diğer yandan XRP’nin bu kadar popüler olmasıyla birlikte birçok kripto para yatırımcısı XRP ne zaman çıktı ve XRP’nin çıkış fiyatı ne kadardı gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yazımızda, XRP’nin çıkış hikayesini ve geçmiş dönemlerdeki fiyatlanmalarını inceleyelim.

Ripple (XRP) hakkında daha detaylı bilgi için Ripple Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ripple (XRP) ne zaman ve kaç yılında çıktı?

Ripple’ın çıkış yılı 2012’dir. Ancak Ripple’ı, XRP’yi ve daha öncesini incelediğimizde; Ripple şirket geçmişinin, Bitcoin’den daha eski olduğunu görebiliriz.

Peki, böyle bir şey nasıl olabiliyor? Konuya teknik olarak yaklaştığımızda, Ripple’ın fikirsel olarak Bitcoin’den çok daha önceden ortaya çıktığını görüyoruz. İlk başta Ripple, PayPal’dan gibi ödeme sistemlerinden pek bir farkı olmayan bir finansal teknoloji şirketiydi.

Ripple’ın teorik olarak ilk temellerini 2004’te Ryan Fugger tarafından atıldı. Yani Ripple’ın temelleri, Bitcoin’den 4 yıl önce atıldı. Belki de Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Ripple’dan daha önce de düşünmüştü. Kim bilir?

Neyse, biz Ripple ne zaman çıktı, Ripple’ın çıkış fiyatı ne kadardı ve Ripple’ın gelişme dönemi nasıl yaşandı sorularına yanıt verelim.

XRP hangi yılda çıktı?

Şimdi XRP’nin çıkış yılına yaklaşıyoruz. 2004 yılında teorik olarak temellerinin atıldığından bahsetmiştik. Daha sonra Ryan Fugger, projeyi Jed McCaleb ve Chris Larsen’a devretti. Bu devredilme tarihi 2012’ye kadar uzanır. Proje devredildikten sonra, yine 2012’de şirket XRP’yi kripto para piyasasına sürdü. Yani XRP, 2012 yılında çıktı.

XRP’nin ilk fiyatı ve çıkış fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı, 0,01 dolar olarak kayıtlara geçti. Ripple’ın 1 cent değere sahip olduğu tarih ise yine 2012 olarak karşımıza çıkıyor.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar