Yapısal Veri Nedir? Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?


Seo 11 Mayıs 2022 43 views 0 Yorum

Yapısal Veri Nedir? Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal veri kavramını hiç şüphesiz herkes duymuştur. Fakat SEO açısından ne kadar önemli olduğunu ya da SEO kapsamında yapısal verinin ne anlam ifade ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda yapısal veri nedir sorusunun cevabını verirken yapısal verinin SEO için önemini de sizlere anlatacağız.

Yapısal Veri Nedir?

Yapısal veri nedir sorusuna cevap vermeden önce yapısal verinin SERP sonuçlarında nasıl göründüğünü örneklerle açıklamak gerekir. Yapısal veriler arama sonuçlarında meta açıklamasının yanında çıkan ekstra bilgiler olarak görülür. Örneğin öğle yemeğiniz için restoran aradığınızda fiyatlandırma, yıldızlar, çalışma saatleri veya kullanıcı değerlendirmeleri gibi bilgiler de kullanıcılara sunulur.

yapısal veri

Yapısal veriler, sayfa içi işaretlemelerdir. Web sitenizde yer alan sayfalardaki bilgileri arama motorlarının daha iyi anlamasını sağlar. Bunun ardından da bu bilgiler ışığında sayfalarınızın SERP ’lerde daha iyi biçimde yer almasına imkan tanır.

Yapısal veri ile sunulan ekstra bilgiler için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

  [Aggregate rating given] stars –   [Number of reviews] reviews

Eğer bunun yerine kendini kodunu kullanmak istiyorsanız  Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı  aracını kullanabilirsiniz.

Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal veriler, sitenize eklenen bilgilerin arama motoru botları tarafından anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu sayede içeriklerin botlar tarafından daha iyi anlaşılacağı için arama sonuçlarında sayfalarınız daha iyi sıralama alabilir. Bunun nedeni arama motorları her ne kadar kendi geliştiriyor olsa da içerikleri anlama konusunda bazı eksikliklere sahiptir. Yapısal veriler de bu eksiklikleri tamamlayarak içeriklerin daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırır.

Günümüzde artık web siteleri HTML olarak kodlanan hazır scriptlerdir. Kodlamalar her ne kadar kusursuz olarak hazırlanmaya çalışsa da içerikler anlamlandırılırken bazı hatalar oluşabilmektedir. Bu hataları ortadan kaldırmak için yapısal verilere ihtiyaç doğar. Yapısal veriler oluşan belirsizlikleri ve sorunları ortadan kaldırarak içeriklerin arama motorlar tarafından kolaylıkla anlamlandırılmasını sağlayan kodlar.

Kısacası yapısal veriler sitenizde yer alan içeriklerin arama motoru botları tarafından anlamlı kılınmasını sağlar. Bu sayede içerikleriniz daha iyi sıralamalar elde eder. Bunun sonucunda şu yargıya ulaşılabilir: “Yapısal veri olan sayfalar olmayan sayfalara göre arama sonuçlarında sıralama açısından daha iyi performans gösterir.” Bu yargı da yukarıda anlattıklarımız çerçevesinde yapısal verilerin SEO için önemini açıkça anlatmaktadır.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma
Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma

Sitesi olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız bugün İnternet sitesi olan kişiler sürekli...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Hemen çıkma oranı dediğimiz şey en basit tabiri ile sitenizi ziyaret eden kullanıcının sitenizden başka bir sayfaya...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!
İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!

“Kaliteli içerik pazarlamasının ilk şartı kaliteli içerik üretmektir” Dijital dünyanın en önemli mihenk...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Https Önemli Mi?
Https Önemli Mi?

Geçtiğimiz yazılarda Google arama sonuçlarında HTTPS kullanan sitelerin oldukça artmasından bahsetmiştik Google son...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar