Youtube SEO Nedir?


Seo Çalışmaları 11 Mayıs 2022 55 views 0 Yorum

Youtube SEO Nedir?

Günümüzde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Youtube, eğlence veya yeni şeyler öğrenme amaçlı birçok içerik bulunduruyor. Video içeriklerine olan rağbetin artışı, kurum ve kişilerin videolarını izleyicilere ulaştırmasında rekabete sebep olmakta. Bu rekabetten sıyrılarak ön plana çıkmak isteyen kullanıcılar videolarını optimize ederek görüntülenme şansını arttırmak için SEO tekniklerinden faydalanıyor. Peki Youtube SEO nedir, nasıl yapılır? SEO ayarlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO, videoların üst sıralarda listelenerek daha fazla izlenme, abone ve trafik alması için yapılan optimizasyon işlemleridir. Bu işlemlerle video içeriklerinin veya kanalın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak göze çarpması hedeflenir. Dolayısıyla SEO teknikleri sayesinde görüntülenme sayısı ve abone sayısı artış göstermektedir.

Youtube ’ ta gerekli optimizasyonların yapılmasıyla istikrarlı ve başarılı bir kanal oluşturmak mümkündür. Bu tekniklerle yalnızca Youtube aramalarında değil, Google gibi arama motorlarında da üst sıralara yükselme ve görüntülenme artışı sağlanır. Etkileşim ve dönüşlerin artışı ise doğrudan Youtube gelirinde artışa neden olmaktadır.

Youtube SEO Ayarlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube, hedef kitleye ulaşarak gelir elde etmeyi sağlayan dijital pazarlama kanalları arasında yer alır. Youtube SEO teknikleriyle videolarının görüntülenmelerini arttırabilir, abone miktarınızı arttırabilirsiniz.

Videoların daha fazla kişiye ulaşması için kaliteli bir içeriğin yanı sıra SEO ayarlarında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Video içeriği ve başlığı ilgi çekici, net, merak uyandırıcı olmalıdır. Hedef anahtar kelimeler başlıkta ve açıklama kısmında kullanılmalıdır. Video kapak fotoğrafı içerikle uyumlu, merak uyandıracak şekilde seçilmedir. Video içeriğinin ait olduğu kategori doğru belirlenmelidir. Videolara altyazı eklenerek daha fazla kişiye ulaşılabilir. Videoların sosyal medyada paylaşılması videonun izlenmesini ve kanalın takipçi sayısını arttırmaktadır.

Youtube Sıralamasında Etkili Olan Faktörler

Kanal ve videonun görüntüleme miktarı, süresi Kanalın abone miktarı Olumlu ve olumsuz değerlendirmeler Videoya gelen yorumlar Video açıklama bölümünde kullanılan anahtar kelimeler Video açıklama kısmının uzunluğu Kanaldaki video sayısı Kanaldaki açıklama bölümünün uzunluğu, anahtar kelime yoğunluğu Başlıkta kullanılan anahtar kelimeler Videonun yayında kalma süresi

Anahtar Kelime Kullanımı

Youtube SEO optimizasyonunda kullanılacak anahtar kelimeler doğru şekilde ve miktarda kullanılmalıdır. Kullanılacak anahtar kelime ya da kelime gruplarının videonun içeriğine ve hedef kitleye uygun olması gerekir. Ücretsiz anahtar kelime oluşturma araçlarından faydalanarak video başlığınızda, kanal ve video açıklamasında uygun anahtar kelime kullanımı sağlayabilirsiniz.

Youtube SEO Skoru Ölçümü

Youtube SEO skoru ölçümü birkaç farklı şekilde yapılabilir. Videonun ziyaretçiler tarafından görüntüleme miktarı, kitleyi elde tutma başarısı, izlenme süresi, arama motoru sıralaması, ziyaretçilerle kurulan etkileşim gibi unsurlar SEO skorunu ölçmek için kullanılır.

Hedef kitleye ulaşmak, yüksek miktarda ziyaretçi etkileşimi ve dönüşü almak ve toplam görüntülenme miktarı SEO performansını ölçmek için önemli ölçütler arasındadır. Toplam görüntülenme miktarı, kanalda bulunan tüm video içeriklerinin görüntülenme verisini ifade etmektedir. İzlenme süresi, bir izleyicinin Youtube videosunu izlerken geçirdiği zamanı ifade eder. Youtube, kullanıcılara içerik önerirken videonun toplam izlenme süresini önemli bir kriter olarak görmektedir. Bir diğer skor ölçüm yöntemi olan kitleyi elde tutma; izleyicinin videoyu izleme süresinin ortalamasıdır. Arama motoru sıralaması; başlık, video açıklaması, kullanılan etiketler, anahtar kelimeler gibi verilerin analiziyle içeriklerin performansını ölçmek için ele alınır. Ziyaretçi ve kanala abone olan kullanıcıların etkileşimleri SEO skoru ölçme yöntemleri arasında önemli yer tutar. Devam eden ve istikrarlı etkileşim SEO hedefleri için oldukça önemlidir.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizin SEO çalışmasını yaparken backlink alımında hatalar yapmaya başlarsanız, sıralamalarınızı olumsuz...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma
Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma

Siteyi Google ’da üst sıralara çıkarmak hedeflere ulaşmak bakımından önemlidir Google ’daki sıralarınız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)
Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)

Organik Trafik Arttırma – Organik trafik: Ücretli şekilde elde edilmemiş olan trafiği ifade eder Sitenizi ziyaret...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları
İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları

İçerik pazarlaması ve SEO metin yazarlığı hakkında bilginiz olabilir, ancak içerik tasarımı hakkında bilginiz var...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar